Štúdium architektúry nie je len o kreslení návrhov budov na kresliacich stoloch. Pomocou moderných počítačov možno celý plán budovy vykresliť v počítači a skontrolovať, či nevykazuje štrukturálne a konštrukčné chyby, ešte predtým, ako opustí kresaciu dosku. Je to efektívnejšie, menej zdĺhavé a tiež oveľa pohodlnejšie. Aby ste to však dosiahli, budete potrebovať renderovací softvér. To je to, čo robí tieto dizajny realitou. No, aj tak je to virtuálna realita. Z tohto dôvodu tu uvádzame niektoré z najlepších softvérov na vykresľovanie pre architektov na trhu, ktoré si skutočne zaslúžia viac uznania.
Výber TOP 5 najsilnejších architektonických programov na rendrovanie 2023
Prvým podľa môjho uváženia sa stáva 3Ds Max s pluginom Vray, ktorý dodáva programu silu z každej stránky.
1. 3Ds Max + Vray/Corona
Táto kombinácie je pravdepodobne najsilnejšia čo sa týka renderovacích softvérov. Tento softvér, ktorý predstavila spoločnosť Chaosgroup, zaraďujeme na vrchol architektonického rendrovania. A to z dobrého dôvodu.
Toto je jeden z najvýkonnejších, ak nie najvýkonnejší vykresľovací modul, ktorý je dnes na trhu k dispozícii. S vyčerpávajúcim zoznamom nástrojov a funkcií na vizualizáciu čohokoľvek od malej miestnosti po mrakodrap. VRAY obloha a rôzne iné osvetlenia dodávajú rendru tú správnu štipku fotorealistiky. Naučit sa program 3ds Max je pomorne zložitý proces. Vray je externý plugin, ktorý svojou cenou určite neupúta tak ako so svojimi schopnosťami. Je to zložité naučit sa používať túto kombináciu na profesionálnej úrovni, no ak sa to človek naučí, bude zaručene najlepší na trhu.
Dostupné video tutoriály prispejú k Vašemu procesu výučby, nájsť ich môžete tu: .https://www.youtube.com/user/3dsMaxHowTos
2. Blender
Bez renderovacieho a modelovacieho softvéru Blender by nebol zoznam úplný. Existuje dobrý dôvod, prečo je to program, ktorý si vyberie toľko architektov. Prečo je však taký populárny? Z veľmi dobrého dôvodu, že je to zadarmo. Ale to, že je to zadarmo, ešte neznamená, že ho treba podcenovať. Naopak, je to jeden z najsilnejších nástrojov na rendrovanie, ktorý vám príde pod ruku. Vďaka množstvu funkcií, ktoré vám poskytnú akýkoľvek nástroj, ktorý potrebujete na navrhovanie domov, mostov, mrakodrapov a ďalších, je toto jeden z kompletnejších renderovacích softvérov v zozname.
Najlepšie na tom je, že má jednu z najschopnejších a najužitočnejších komunít na internete. Ak sa v niečom zaseknete, je pravdepodobné, že v komunite je niekto, kto vám pomôže, alebo už existuje zdroj, ktorý má odpoveď, ktorú potrebujete.
3. Maxwell
Ďalším výkonným softvérom v tomto zozname je Maxwell. Väčšina architektov by o tomto softvéri mohla vedieť. Toto je ďalší, ktorý je tiež zadarmo na použitie a distribúciu. Maxwell kombinuje estetické užívateľské rozhranie s výkonnou sadou renderovacích nástrojov pre všetko, čo môžete vo svojich dizajnoch potrebovať.
Je na trhu veľmi dlho, čo z neho robí jeden z najviac podporovaných softvérov v zozname. Ak hľadáte dlhodobú podporu a jednoduché použitie, potom by ste sa určite mali pozrieť na Maxwell. Komunita za ním je tiež užitočná a podporná, ak narazíte na čokoľvek, s čím potrebujete pomôcť.
Jednou z najlepších výhod Maxwellu je však to, že je neuveriteľne jednoduché sa ho naučiť. Mnoho študentov architektúry začína s Maxwellom ešte predtým, ako sa presunú k inému softvéru, len kvôli tomu, aké jednoduché je jeho použitie. To im umožňuje porozumieť a používať ďalší softvér bez toho, aby sa museli všetko učiť od začiatku.
4. Autodesk Revit
Autodesk Revit je iný názov, ktorý nie je potrebné nijako predstavovať v renderovacej komunite. Má jeden z najsilnejších vykresľovacích motorov na trhu. Má tiež výkonnú sadu nástrojov a širokú škálu textúr a modelov, s ktorými sa môžete hrať.
Získate tiež skvelú podporu zákazníkov a ešte lepšiu podporu komunity. Toto všetko robí z tohto jedného z najlepších profesionálnych renderovacích softvérov, ak potrebujete niečo na profesionálne použitie.
Vďaka ďalším funkciám BIM sa z neho stáva jeden z najpozoruhodnejších softvérov, aké sa človek môže naučiť, a keďže Autodesk s radosťou ponúka študentom bezplatné vzdelávacie licencie, je tiež prístupný! Áno, Revit nemusí nutne znamenať vykreslenie z prvej ruky, ale odvádza slušnú prácu a vzhľadom na to, aký dobrý je vôbec ten zvyšok, v tomto zozname jednoducho musí byť.
5. Lumion
V tejto chvíli si možno myslíte, aký je hlavný rozdiel medzi programom Lumion a všetkým ostatným renderovacím softvérom v tomto zozname. Ale spoločnosť Lumion má skutočne značnú výhodu, ktorú hrdo uvádza vo svojom marketingu. Je kompatibilný s každým iným softvérom na 3D vykresľovanie na trhu, čo je neuveriteľne užitočné.
Video by http://www.lumion.com
Pokiaľ ide o skutočnú použiteľnosť, program Lumion je prospešný pri vytváraní atraktívnych vykreslení s minimálnym úsilím. Ďalšou vecou, ktorú treba poznamenať, je, že užívateľské rozhranie je jedno z najjednoduchších, čo spôsobuje radosť z užívania. To znamená, že krivka učenia sa na prístroji Lumion je neuveriteľne užívateľsky príjemná, vďaka čomu je na prvý pohľad oveľa „ľahšia“ ako iné ponuky.
Ak ste študent a chcete sa učiť, máte dobré správy. Lumion ponúka študentom licenciu zdarma. Ale ak ste profesionál, licencia je 1820 dolárov pre základnú verziu a 2420 dolárov pre verziu Pro. Nie je to však také drahé ako niektoré ďalšie možnosti,
Vykreslenie alebo syntéza obrazu je proces generovania fotorealistického alebo nefotorealistického obrazu z 2D alebo 3D modelu pomocou počítačového programu. … Pojem „vykreslenie“ sa tiež používa na opísanie procesu výpočtu efektov v programe na strihanie videa, ktorý vytvára finálny videovýstup. Render je synonymom slova ” vykreslovať “. Digitálne vykreslenie je proces, ktorý zahŕňa použitie softvérového programu na generovanie obrazu z predtým vytvoreného modelu.
Model používaný pri digitálnom vykresľovaní je popis trojrozmerného objektu vyrobený pomocou striktne definovanej dátovej štruktúry alebo jazyka. Rendrovanie vo vizuálnom umení a v technickom kreslení znamená proces formulovania, pridávania farieb, tieňovania a textúrovania obrazu. Môže sa tiež použiť na opis kvality vykonania tohto procesu. Ak sa použije ako výrazový prostriedok, je synonymom ilustrácie.
3D tlač alebo aditívna výroba je proces výroby trojrozmerných pevných objektov z digitálneho súboru. Vytvorenie 3D tlačeného objektu sa dosahuje pomocou aditívnych procesov. V aditívnom procese sa objekt vytvára položením postupných vrstiev materiálu, kým sa nevytvorí. Každú z týchto vrstiev možno považovať za tenko nakrájaný prierez objektu.